Jeśli ma być taki "jak u Babci", musi być przygotowany z kury wiejskiej, kupionej na targu, lub otrzymanej w prezencie od rodziny ze wsi. Drób pochodzący z fermy zupełnie się do niego nie nadaje. Podstawową zasadą gotowanie rosołu jest to, by mięso zawsze wkładać do zimnej wody i gotować na małym ogniu. Jeśli się tego nie uczyni i mięso zostanie włożone do wrzątku, jego białko się szybko zetnie i nie odda ono całego smaku wywarowi.
Najpyszniejszy rosół jest oczywiście z makaronem domowym, można go również podawać z kluskami francuskimi, zapiekaną kaszą manną, lub po prostu z ziemniakami.
W rosole smakują wybornie kołduny lub pulpety.

SKŁADNIKI

pół kg wołowiny z kością: mostku, pręgi lub łaty
pół kury wiejskiej
3 średniej wielkości marchewki
2 pietruszki średniej wielkości
1 por
1 cebula
spory liść laurowy
2 ziarna ziela angielskiego
4 ziarenka czarnego pieprzu
sól
świeżo zmielony czarny pieprz

natka pietruszki do posypania

 

Wołowinę i kurę myję dokładnie, zalewam w garnku 2 litrami zimnej wody, dodaję przyprawy i gotuję około 1,5 godziny ma małym ogniu - wywar powinien tylko "mrugać".

Podczas gotowanie łyżką cedzakową zbieram szumowiny.

Cebulę obieram i opalam nad gazem, tak by cała z zewnątrz się spaliła. Marchewki, pietruszki obieram, myję i kroję wzdłuż na ćwiartki, dodaję do wywaru. Pora myję i całego wrzucam do garnka.

Zupę solę i gotuję 30 minut do miękkości warzyw. 

Przed podaniem usuwam z rosołu pora i cebulę. Na talerzach posypuję natką pietruszki i świeżo zmielonym pieprzem.

Jeśli lubisz ugotowane warzywa, podaj je w zupie, jeśli zaś nie, podaj rosół tylko z makaronem lub innymi dodatkami.

Dodatkowe informacje
Jeśli chcesz uzyskać bardzo klarowny wywar, po jego ugotowaniu wyjmij z zupy wszystkie składniki, dodaj do garnka jedno surowe białko, wymieszaj i gotuj przez 3 minuty, następnie rosół przecedź przez gazę.
Jeśli natomiast uważasz, ze twój rosół wyszedł za tłusty, ostudź go, następnie wstaw do lodówki na godzinę. Na powierzchni zbierze się tłuszcz, który bez trudu usuniesz za pomocą łyżki. 
Tak przygotowany rosół może być doskonałą bazą do przyrządzenia innych zup. Można go zamrozić i przechowywać kilka tygodni w zamrażarce.